Žáci 8. A a 9. A navštívili Lidice a Terezín

V rámci pokusného ověřování vzdělávacích programů paměťových institucí navštívili žáci osmého a devátého ročníku Lidice a Terezín během dvoudenního výletu.

V Lidicích se v rámci vzdělávacího programu „Příběh obce Lidice“ seznámili s předválečnou a válečnou historií Lidic a jejími obyvateli prostřednictvím dobových fotografií. V muzeu zhlédli film, ve kterém vzpomínali na válečnou dobu ženy a děti, které zničení Lidic přežili. Při procházce po území bývalých Lidic nám k mrazivému pocitu ze zničení obce přispělo i počasí - zimou a studeným větrem.

Druhý den jsme strávili v Terezíně. Po úvodní besedě zaměřené na pojmy spojené s druhou světovou válkou a funkci terezínského ghetta jsme spolu s průvodcem navštívili bývalé ghetto, expozici Muzea ghetta a Magdeburské kasárny. Po obědě jsme se spolu s průvodcem přesunuli do kolumbária, ke krematoriu a na Židovský hřbitov. Odpoledne potom pokračovalo komentovanou prohlídkou Malé pevnosti, ve které za války byla věznice gestapa.

Martina Štěpancová

Postřehy žáků:

Uvědomila jsem si, že nejsme vděční za to, v jaké době žijeme. Zaujaly mě stavby, nejvíce ohromující mi připadal Terezín. Je nefér, jak někteří lidé umírali zbytečně. Malá pevnost byla trošku děsivá., jak jsme šli podzemními chodbami. Krematorium bylo hrozné místo, které se mi vrylo do paměti, a nemohla jsem hned po příjezdu usnout. Návštěva ghetta byla moc zajímavá. Podívala bych se sem ještě jednou. Celá exkurze byla velmi zajímavá.

Žákyně 8. A

Zaujal mě Terezín. Jak tam spali namačkaní na sobě a neměli co jíst. A i když je to jen přestupná stanice, nedokážu ji představit, jak hrozné to bylo v normálním koncentračním táboře.

Žák 9. A

Zaujala mě Malá pevnost a promítání v Lidicích. Uvědomila jsem si, že máme štěstí, že žijeme v této době.

Žákyně 9. A

Celá exkurze mě zaujala, uvědomil jsem si spoustu věcí, které by mě v běžném životě nenapadly. Být u hrobů všech, kteří tam trpěli a umírali, bylo pro mě silné.

Žák 9. A