Masopust v novém pojetí

Ve čtvrtek 21. února 2019 se 5. A a 5. C vydaly do Mladoňova na program nazvaný jednoduše „Masopust“. Prožitkový program v ekologickém středisku v Mladoňově byl pro žáky vybrán, aby si v masopustním období připomněli význam této starodávné tradice a jeho spjatosti s předvelikonočním obdobím. Neboť některé tradice z našeho života pomalinku mizí, právě jejich připomínáním mladé generaci je možno zabránit jejich vymizení a tím napomoci i pevnému ukotvení různých prvků lidové tvořivosti v naší kulturnosti.

Žáci mohli ochutnat klobásku, škvarky nebo koblihy, které k Masopustu neodmyslitelně patří, zároveň si ale také připomněli základní fakta o této tradici a na čerstvém vzduchu si v areálu střediska ve formě her vyzkoušeli např. „plnit jitrnice“ nebo „tlačenku“. Protože k tomuto období patří také masky a tanec, děti si vyrobily jednoduchou masku a na muziku v „modernějším“ rytmu se dosyta vytancovali.

Za zúčastněné pedagogické pracovníky - Mgr. Kateřina Urbášková