Činnost metodika prevence vymezuje vyhláška č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb

Školní metodik prevence:

• Koordinuje tvorbu  Minimálního preventivního programu,  podílí se na jeho realizaci a vyhodnocuje  jeho účinnost.

• V průběhu školního roku monitoruje ve spolupráci s třídními učiteli a výchovným poradcem  situaci ve škole s ohledem na výskyt rizikového chování žáků (vztahy v třídních kolektivech – ostrakismus, případné projevy  agresivního chování, sklony k experimentování s návykovými látkami, k záškoláctví, k závislosti na virtuálních drogách apod.).

• Výsledky tohoto šetření  konzultuje s třídními učiteli a pomáhá jim nalézt vhodnou formu nápravy, v případě potřeby zajišťuje programy zabývající se danou problematikou a účastní se jednání s rodiči žáků, u kterých byly signály rizikového chování zjištěny.

• Poradenskou činnost poskytuje také žákům a rodičům.

Pravidelné konzultační hodiny: viz. konzultační hodiny

Konzultace v jiném termínu je možná po předchozí domluvě. Za tímto účelem lze využít:

- telefonického spojení přes sekretariát školy:  585 054 160

• Spolupracuje s okresním metodikem preventivních aktivit, popř. krajským školským koordinátorem prevence,  s  institucemi zajišťujícími  sociálně právní ochranu dětí a mládeže, s Policií ČR a dalšími subjekty zabývajícími se prevencí rizikového chování dětí a mládeže.

• V hodinách výchovy k občanství a ke zdraví klade důraz na vytváření a podporu pozitivního klimatu ve třídách, toleranci, na etickou a právní výchovu, na výchovu ke zdravému životnímu stylu i na další oblasti preventivní výchovy. Volí takové metody, při kterých žáci vzájemně komunikují, spolupracují, učí se vhodným způsobem řešit konflikty a další zátěžové situace, získávají přehled o možných životních rizicích a učí se přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí a jednání.

• Vede písemné záznamy dokládající rozsah preventivní práce.

• Je členem výchovné komise školy.