Činnost metodika prevence vymezuje vyhláška č. 72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb
Školní metodik prevence:
Koordinuje tvorbu Minimálního preventivního programu, podílí se na jeho realizaci a vyhodnocuje jeho účinnost.
V průběhu školního roku monitoruje ve spolupráci s třídními učiteli a výchovným poradcem situaci ve škole s ohledem na výskyt rizikového chování žáků (vztahy v třídních kolektivech – ostrakismus, případné projevy agresivního chování, sklony k experimentování s návykovými látkami, k záškoláctví, k závislosti na virtuálních drogách apod.).
Výsledky tohoto šetření konzultuje s třídními učiteli a pomáhá jim nalézt vhodnou formu nápravy, v případě potřeby zajišťuje programy zabývající se danou problematikou a účastní se jednání s rodiči žáků, u kterých byly signály rizikového chování zjištěny.
Poradenskou činnost poskytuje také žákům a rodičům.
Pravidelné konzultační hodiny: viz. konzultační hodiny
Konzultace v jiném termínu je možná po předchozí domluvě. Za tímto účelem lze využít:
- telefonického spojení přes sekretariát školy: 585 054 160
- e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Spolupracuje s okresním metodikem preventivních aktivit, popř. krajským školským koordinátorem prevence, s institucemi zajišťujícími sociálně právní ochranu dětí a mládeže, s Policií ČR a dalšími subjekty zabývajícími se prevencí rizikového chování dětí a mládeže.
V hodinách výchovy k občanství a ke zdraví klade důraz na vytváření a podporu pozitivního klimatu ve třídách, toleranci, na etickou a právní výchovu, na výchovu ke zdravému životnímu stylu i na další oblasti preventivní výchovy. Volí takové metody, při kterých žáci vzájemně komunikují, spolupracují, učí se vhodným způsobem řešit konflikty a další zátěžové situace, získávají přehled o možných životních rizicích a učí se přijímat zodpovědnost za svá rozhodnutí a jednání.
Vede písemné záznamy dokládající rozsah preventivní práce.
Je členem výchovné komise školy.