Projekt „Ovoce a zelenina do škol“

Projekt Ovoce a zelenina do škol byl v České Republice zahájen ve školním roce 2009/2010. Jedná se o projekt Evropské Unie, jehož cílem je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě. Cílovou skupinou projektu jsou žáci základních škol, včetně dětí z přípravných tříd základních škol nebo přípravného stupně základních škol speciálních, kterým je zdarma dodáváno čerstvé ovoce a zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy nebo ovocné protlaky. Produkty obsahující přidaný cukr, tuky, sůl a sladidla nejsou v projektu povoleny. Dodavatelem ovoce a zeleniny je OVOCENTRUM z Valašského Meziříčí.

Ve školním roce 2009/2010 se projektu zúčastnilo 71% dětí v cílové skupině. Účast v projektu každým rokem stoupá, ve školním roce 2018/2019 je zapojeno 3 964 škol a 920 992 dětí. Od školního roku 2014/2015 je projekt rozšířen o doprovodná vzdělávací opatření.

Mezi doporučené produkty pro dodávky „Ovoce a zelenina do škol“ lze zahrnout následující: jablka, hrušky, broskve, nektarinky, hroznové víno, meruňky, jahody, švestky, rajčata, mrkve, ředkvičky, papriky, kedlubny, pomeranče, mandarinky, banány, okurky, třešně, ovocné a zeleninové 100% šťávy a ovocné protlaky. Sortiment čerstvého ovoce a zeleniny by měl být co nejpestřejší, přičemž by měly být upřednostňovány druhy ovoce a zeleniny našeho klimatického pásma, nejlépe místní produkce. Případné zahrnutí exotického ovoce či zeleniny lze považovat za zpestření a rozšíření znalostí v rámci učebních osnov seznámením se s druhy ovoce a zeleniny jiných klimatických pásem, například v návaznosti na výuku přírodovědných a zeměpisných předmětů.

Způsobilé produkty jsou produkty, na které se podpora Evropské Unie v rámci tohoto projektu vztahuje, a které jsou uvedeny v nařízení vlády č. 74/2017 Sb. v Příloze č.1. S ohledem na zajištění vysoké ochrany zdraví, sezónnost, dostupnost produktu a problematiku životního prostředí jsou dodávky produktů do škol omezeny následovně:

• Čerstvé ovoce a zelenina (celé nebo porcované - pokud to druh produktu dovolí) – min. 75 %
  • Ovocné a zeleninové šťávy a ovocné protlaky (neochucované a bez konzervantů) – max. 25%

Náš dodavatel Ovocentrum Valašské Meziříčí má velmi široký sortiment, příkladem vybíráme dodávané druhy: jahody, maliny, třešně, broskve, meruňky, nektarinky, pomeranče, mandarinky, jablka, banány, hrušky, rajčata CHERRY balená,  švestky, kaki, hroznové víno, hrachové lusky, kiwi, liči, ananas, blumy, krájené ovocné saláty, baby karotka, ovocné šťávy ("MOŠTÍK" 200ml se šroubovacím uzávěrem nebo 250ml krabička Hello), ovocné pyré a šťáva "KUBÍK". Nabízí také bohatý doprovodný program, např. exkurze v naší firmě i přímo u pěstitelů (farma Ráječek, moštárna), vzdělávací akce s maskoty i s ochutnávkami přímo ve vaší škole, vybavení školních pozemků, pravidelné ochutnávky pro třídy tradičních tuzemských i netradičních zahraničních komodit ovoce a zeleniny. Mimo tyto aktivity pořádá pravidelné soutěže pro děti, nabízí drobné reklamní předměty (česko-anglické pexeso, kalendáře, školní rozvrh, záložky, nálepky) vše zdarma.

Ivana Bušfyová, hospodářka školy